Първа публикация: 19-05-2013

Последна редакция: 20-05-2013

СПОМЕН ЗА ВЕСТНИК "ДЕМОКРАТИЧЕСКО ЗНАМЕ"

ВЪЖДЕЛЕНИЯ И ЗАБЛУДИ

 

Илия КОЖУХАРОВ

Датата 19-ти май

Датата 19-ти май е натоварена с много история. Отдавна се е превърнала в дата-символ. Символ, различен за различните хора.

Така, на 19-ти май 1649 година Англия била обявена за република (!), след като английският парламент изрично обозначил монархията като ненужна, обременителна и опасна за благото на народа. Преди това, в края на януари същата година, крал Чарлз І бил екзекутиран, а впоследствие била премахната Камарата на лордовете. Постепенно републиканското управление се разпростряло и върху Ирландия и Шотландия. Интригуващ е фактът, че девизът на републиканците: Мир се търси чрез война, бил възприет с охота и от техните противници, монархистите, и – фактически – се оказал трайно поддържан като важен ръководен принцип. (До днес.)

На 19-ти май 1934 година в България бил извършен преврат, след което практически била суспендирана Търновската конституция.

На 19-ти май 1990 година се проведе Първата национална конференция на Съюза на демократичните сили. На същата дата излезе и първият брой на вестник "Демократическо знаме", орган на възстановената в Пловдив Демократическа партия, призната на 2-ри февруари същата година от Пловдивския окръжен съд за законна партия. (Всичко това, много преди да бъде приет специалният Закон за политическите партии.)

Стрелката на везната

Къде ли е стояла в онази година стрелката на везната, претегляща баланса между истина и заблуди, между възторжена слепота и хладнокръвно пресметнато задкулисие? Страниците могат да припомнят... Със сигурност обаче те ще подействат объркващо за всеки, останал встрани от бурята на разгорелите се събития в онези дни или просто имал щастието или нещастието да се роди по-късно.

При проявен интерес, в последващи текстове могат да бъдат предложени пояснения, които ще дадат отговори на много въпроси. Те могат да се окажат изключително полезни при анализа и на събитията от днешния ден. Защото и сега мнозина гледат към стрелката на везната, претегляща баланса между истина и заблуди, между възторжена слепота и хладнокръвно пресметнато задкулисие. И искат да ги споходи някакво прозрение.

СРЕЩУ ЛЪЖАТА, СРЕЩУ РАЗКОЛА...

На 29 и 30 април 1990 г. в София се проведе ХІІІ възстановителен конгрес на Демократическата партия. Атмосферата в уютната зала на Дома на киното бе приповдигната, естественото за такъв исторически момент вълнение издайнически прозираше зад капчиците влага в очите както на многото ветерани на партията, така и на младото попълнение от цялата страна.

Първото заседание бе председателствувано от г. Валентин Карабойчев – делегат от Пазарджик, който предостави думата на г. Васев от София. Той предложи с едноминутно мълчание да бъде почетена паметта на избитите по лагерите на смъртта след 9. 09. 1944 г., след което призова да се следва техният пример, достойно извървяният път и за отдаване всички сили за възстановяване на истинската Демократическа партия – партията на Петко Каравелов, Александър Малинов, Никола Мушанов, Александър Гиргинов, Алеко Константинов и редица още доблестни мъже – радетели за истинска демокрация. Залата избухваше в аплодисменти при споменаването на всяко едно от тези светли имена от българския политически небосклон. С бурни аплодисменти и ставане на крака бяха посрещнати думите на г. Стоян Лютаков – член на ДП от 1920 г., който, откривайки конгреса, възкликна: “Доживях да видя този конгрес. Обявявам го [за открит] с пожелание за спокойно и делово протичане. Да възстановим Демократическата партия с нейните исторически заслуги за нашата страна!

Госпожа Мария Попова прочете писмото-поздрав до конгреса от госпожа Милкана Мушанова, което завършваше с думите: Желая единна Демократическа партия в памет на нашите деди.” Тръпка премина през залата, когато г-жа Фани Дренкова прочете писмо до един друг конгрес на ДП, писано от ръката на Екатерина Каравелова и адресирано до Малинов, Мушанов и Ляпчев с дата 7. 12. 1903 г.

Като гости на конгреса в залата присъстваха представители на БЗНС Н. Петков, БСДП, Либерално-демократическата партия, Българската народна партия и Единния народен съюз, кореспондентът от Прага Борис Вакрилски и др. Всички те в кратките си поздравления пожелаха плодотворна работа на конгреса. Спонсорът на конгреса г. Стойчо Учкуров – бизнесмен, делегат от Пазарджик, бе удостоен с продължителни ръкопляскания, след което деловата работа започна при следния дневен ред: 1. Доклад на Временното национално оперативно бюро на ДП и обсъждане на доклада. 2. Обсъждане на проекто-устав на ДП. 3. Обсъждане на проект за платформа на ДП. 4. Обсъждане на необходимостта и възможността за издаване на нов печатен орган на ДП – в. “Демократическо знаме”. 5. Избор на комисии на конгреса. 6. Избор на ръководни органи на ДП. 7. Приемане на резолюция на конгреса.

На всички гости-ветерани с абсолютно болшинство бе гласуван статут на делегати на конгреса.

Тук присъствуваха представители на 17 организации на ДП от цялата страна, като през втория ден делегацията от Русе огласи декларация, с която обяви участието си като наблюдател на конгреса, въпреки противоречията между отделните ù членове.

В своя доклад председателят на ВНОБ г. Димитър Диамандиев направи кратък обзор върху състоянието на ДП, като хвърли мост между нейното минало и настояще. С

подчертано внимание делегатите изслушаха разказа за нравствената чистота в политическата дейност на лидерите на ДП в събитията след 9. 09. 1944 г., когато по поръчение от Москва бяха унищожени трите най-големи опозиционни партии у нас БЗНС Н. Петков, БСДП и ДП. Лидерът на ДП Никола Мушанов загива удушен в помещение на ДС, а Александър Гиргинов умира в карцера на лагера в Белене. По-нататък ораторът се спря на сегашното състояние на партията, на кризата в нея, поради бавещото се и жадувано от всички искрени демократи единение на ДП.

Моя е вината – заяви г. Диамандиев, – че във временното ръководство на ДП попаднаха хора като Б. Кюркчиев, Ст. Стоянов, Ивайло Кутов, Милко Джаджев и др. (Бел. авт.: Независимо че всички членове на т. нар. Централно оперативно бюро бяха поканени да присъстват на конгреса, яви се само Ив. Кутов, и то на втория ден.) Разбира се, проведоха се някои мероприятия, които имаха необходимия ефект. Член сме на СДС и участвуваме и в мероприятия на съюза. За съжаление, станахме свидетели на някои негативни прояви на млади хора около Б. Кюркчиев, които проявиха открит кариеризъм.”

По-нататък в доклада бяха засегнати отношенията между отделните организации на ДП.

С активната организация от Пловдив разговорите по вина на оперативното ръководство бяха провалени, въпреки че нямаше обективни пречки да се постигне съгласие. За ‘случая Пловдив няма нищо вярно в дезинформациите на ЦОБ и в изявленията на неговото ръководство, които дават само негативно отражение по отношение на единството в СДС. ЦОБ имаше непоследователна кадрова политика, което спъваше и още спъва работата на ДП. Именно затова на Националната партийна конференция от 3 април т.г. на това ръководство бе гласуван вот на недоверие и бе избрано Временно национално оперативно бюро (ВНОБ), което подготви настоящия конгрес.”

Що се отнася до отношението към СДС, г. Диамандиев заяви категорично в доклада си: Ние сме решително и единствено със СДС за сваляне на тоталитарната система. По-нататък председателят на ВНОБ изтъкна: След 9. 09. 1944 г. в партиите бяха внедрени елементи, които рушаха тяхната дейност. И сега имаме съмнението, че в нашата партия съществуват такива хора, които дискредитират дейността ни. Всички инсинуации за лидерство и вождизъм трябва да се преодолеят, защото от в. Знаме’ чуваме крадецът да вика: Дръжте крадеца!’ (Бел. авт.: Става дума за лилавото Знаме’, защото явно някой е решил, че традиционното Знаме’ с последен директор Ал. Гиргинов, с неговата черна заглавка, е недостойно за списващите го сега и за сегашния му директор Б. Кюркчиев.)

Работата на конгреса продължи по обявения дневен ред. Сред многото изказвания ще се запомнят думите на г. Радой Ралин, който с всяка фраза, произнесена от трибуната, буквално възпламеняваше залата. Присъствието му придаде допълнителен емоционален заряд в работата на конгреса.

СПАС ГЪРНЕВСКИ

Дали горните фрагменти ще събудят само носталгия? Или някой ще реши да прояви интерес към публикациите от онова време? Така или иначе, това ще проличи.

Сега обаче е достатъчно да бъде спомнена радостта от някогашния първи брой на "Демократическо знаме".

Къде ли са тези печатари сега? Някои ни гледат от снимките неподправено усмихнати и радостни. Други са леко замислени. Да не забравяме: датата е само 19-ти май 1990 година. Почти никой не знае нищо за онова, което има да се случи в България. А печатницата е държавна. Повечето – ако не и всички работещи там – са комунисти или много верни на комунистическата партия трудещи се. Нали всяка печатница (дори всеки циклостил и всяка пишеща машина!) бяха под най-зоркия възможен контрол от страна на Партията. Можеше ненадейно да се появят нелегални пропагандни материали. Срещу комунизма.