Последна редакция: 28-05-2015

18 октомври - 26 декември 2006

Публикувана е нова серия открити писма от публичната кореспонденция в рубриката "Опит за училище" (http://www.newmagnaura.org/b01070203oblastiobrazovOpitZaUch5all.htm), сред които и обемиста кореспонденция между г-н Тодор Ябълкаров и Илия Кожухаров, както и пространен интригуващ текст (http://www.newmagnaura.org/b01070203oblastiobrazovOpitZaUch6all.htm) под псевдонимно авторство ("Квинт"), поднасящ фрагменти от трудове на известни учени, критично насочени към определени аспекти на юдаизма.

16 октомври 2006

Публикуван е материалът на Илия Кожухаров под заглавие "Относно статута на особеното мнение", в който се разглежда статута на "особеното мнение" при вземането на някакво колективно решение. В частност, интерпретиран е въпросът около конституционно дело №1 от 1991 година, свързано с възбудените проблеми около изясняване на конституционността (респективно, неконституционността или противоконституционността) на Движението за права и свободи. Публикуван е пълният текст на решението на Конституционния съд, както и особените мнения на някои конституционни съдии.

12 септември - 9 октомври 2006

Публикувана е нова серия открити писма от публичната кореспонденция в рубриката "Опит за училище" (http://www.newmagnaura.org/b01070203oblastiobrazovOpitZaUch5all.htm), сред които и текст, изпратен от г-н Румен Леонидов, представящ нашумелия руски лидер на московския ъндърграунд през 80-те години на ХХ век, Пьотър Николаевич Мамонов.

04 август - 30 август 2006

Публикувани са множество открити писма от осъществяваната публична кореспонденция в рубриката "Опит за училище" (http://www.newmagnaura.org/b01070203oblastiobrazovOpitZaUch4all.htm).

24 август 2006

На протежение на малко повече от три седмици, при използване на възможностите на портала Atol.bg,  Илия Кожухаров изпрати към редица регистрирали се там лица писма-покани за запознаване със сайта на Кръга. Надолу следва една извадка от споделените в ответ мнения:

24 август:

„Сайтът е интересен, но буди и много въпроси. Главният има ли абсолютна истина?

Ако сайтът е предназначен за млади хора, опростете поне възможните неща в него нека те бъдат клипове, а не сухи (макар и много съдържателни) текстове. Болшинството от младежите са много качествени хора - по мое мнение - много по-качествени от тези в нашето поколение, но живеят живот на високи обороти.”

23 август:

„Идеята е добра и има много аспекти, от които едно заблуждение може да бъде разглеждано (...). Ако желаете, можем да проведем диалог в интернет, като чрез въпроси и отговори достигнем до определени истини.

Аз започвам с опозицията, че заблудата е необходимо зло. И се основавам на това, че, ако трябваше всичко да бъде ясно за човечеството, природата щеше да ни направи ‘знаещи’, а не ‘търсещи’; и нямаше пътят на познанието да бъде заклеймен като ‘първороден грях’.”

„Начинанието ми се вижда интересно, но някак си ми е трудно да прозра успеха от него. Казвате, че заблудените ‘Обичат своите заблуди’, а това прави нещата още по-трудни, защото никой не се отказва лесно и без борба от нещо, което обича. За целта трябва упорито убеждаване, постоянство... И все пак, заблудени винаги ще има – в по-малка или по-голяма степен.”

21 август

Намирам, че инициативата на учредителите е навременна и много полезна, но за съжаление не е популяризирана достатъчно, за да се усети нейната обществена значимост. Аз съм учителка. Но нямам куража да подам молба за членство в ‘Нова Магнаура’, защото съм определено респектирана от значимите личности там (...). Но бих Ви била много благодарна, ако мога да следя изявите на организацията, защото за мен е чест да повишавам степента на своята полезност (...). Ще следя редовно новините в сайта и с удоволствие и гордост ще се нарека Ваш ученик. Блажени са учениците на достойните учители.” (Някои фрагменти са пропуснати, защото съдържат непомерно силни в своята похвала изрази – бележката моя, И.К.)

„Имах възможността (...) да посетя сайта Ви и мисля, че всеки млад човек би намерил доста интересни теми в него.”

„Прочетох Манифеста и в най-скоро време ще Ви изпратя моето мнение. Считам, обаче, че не съм достатъчно ерудирана, за да членувам в подобна организация с толкова умни и известни люде!”

„... сайтът е изключително интересен (...). Радвам се, че дейци на културата сте основали нещо, наистина толкова добро.”

20 август

„Разгледах сайта – не подробно, защото не съм толкова академично настроена личност и бързо се отегчавам – но в общи линии ми стана ясно, за какво става въпрос, а от там достигнах и до извода, че просто нямам място при Вас.

„Това, което прочетох в сайта за Кръг ‘Нова Магнаура’, е възхитително. Приятно съм изненадана от Вашата активност. (...) В дейността ми досега (...) многократно ми се е случвало да обсъждам различни теми, в това число и за заблужденията, които съпътстват живота ни, както и да се срещам с хора (с ограничен потенциал), които ги внушават. Вярвам, че успехите в тази посока ще нарастват както за Кръг ‘Нова Магнаура’, така и за всички хора с положителен потенциал и мислене. За тях те ще са от особено голяма полза!

19 август

„Инициативата Ви ме заинтригува.

Видях в сайта, че доста известни личности от различни области на науката и изкуството са Ваши поддръжници. За мен ще е удоволствие да следя изявите на Кръг ‘Нова Магнаура’. (...)

Аз също съм убедена (колкото повече уча, а това правя и сега, въпреки възрастта си), че знанията, които притежавам, са все по-ограничени. Все пак (надявам се), не съм заблудена...

Желая Ви успех. Начинанието наистина си заслужава усилията.

„В сайта: www.newmagnaura.org, застъпвате идеята:

‘предпазване на хората от заблуждения’.

Наистина, има много неща, които могат да бъдат обсъждани относно идеите, застъпени там.

Много смело начинание, бих казала...

Заблужденията са присъщи на всички смъртни хора. Единствен Бог е този, който е истината. Аз дълбоко вярвам в Бог. Вярвам, че единствено чрез Вяра в Христа имаме достъп до Бога и до истината (докато сме на земята – частично).

18 август

„Разгледах сайта с голямо удоволствие и се радвам, че има хора, които в това динамично време са решили да се занимават с тази дейност. По мое скромно мнение дизайнът на сайта е перфектен. (...) Ще си запазя правото за присъединяване към вас в малко по-късен етап.”

17 август

„Изключително неудобно се чувствам от факта, че се подчиних на Овенския си импулс да Ви изпратя един светкавичен и не особено смислен отговор. Проява на лош вкус от моя стана бе да коментирам нещо само от един бегъл поглед.

Малко след като Ви отговорих прегледах по-подробно (...) цялото съдържание на сайта и нещата се проясниха. Дължа Ви искрени извинения относно съмнението, че си търсите ‘опитни зайчета’ за нов експеримент на социалната психология. (...) Всъщност исках да попитам: доколко мистиката, езотериката, окултизмът и астрологията се толерират във Вашия кръг и какво е личното Ви отношение към тези неща?”

16 август

„Първият бегъл поглед върху съдържанието на Вашия Манифест поражда у мен интуитивното усещане, че стартирате далеч преди истинския ‘старт’. Визирам естеството на знанията, които искате да предадете на хората.

Ако съм на прав път – похвално! Ако това е само поредното изследване...

Напоследък като призраци от нищото покрай мен се появяват спорове за рационалния и ирационалния начин на мислене и за това: кой ни въвежда в по-голямо заблуждение. Всъщност, умът винаги е рационален, а духът ни учи чрез ирационалното. Тъй като сте прекален идеалист (в профила Ви има дата на раждане :-)), предполагам, че ще се съгласите с мен.

За съжаление, нещата май опират до трудно дефинируеми понятия, едно от които е понятието ‘заблуда’. Ако обясните малко по-човешки, за какво точно става въпрос ще Ви бъда много благодарна.”

„Днес реших да си позволя да Ви напиша няколко реда, за да споделя с тях истинското си удоволствие от ровенето и четенето из ‘страниците’ на Вашия сайт. През последните дни попаднах на ‘Опит за училище’ и открих, че имам и желанието, и огромната нужда не просто да ‘попрехвърля’ поместените там задочни диалози, а да им отделя всичкото време, което те заслужават (както и да не го правя на един дъх, защото те просто изискват време: да се осмислят, да се почувстват и дори да се преживеят).

Искам да споделя и още нещо за търпящата ми развитие нагласа към Кръг ‘Нова Магнаура’. Благодарение на разнородните си контакти, имах възможността много пъти да присъствам на ‘раждането’ под различна форма на някои идеи и инициативи. Онова, на което се наложи да ставам свидетел – при това неведнъж – се сведе до невъзможността да се достигне до лелеяния резултат!

Разбира се, че аз си имам собствено обяснение за ставалото, обяснението на един пряк наблюдател. Но всичко това възпита в мен едно константно подозрение, подозрение което неминуемо проличава, когато говоря за подобни начинания.

Сега искам да споделя, че в случая с ‘Нова Магнаура’ (за моя радост) недоверието ми почва да се разсейва. Пред мен се представя един нов свят, който изпълва душата ми с радост – радостта на малкото дете от изненадата, но и задоволството на мислещия човек, който открива ценни неща за себе си.

Не знам дали след тези редове ще съм готова скоро да напиша още нещо – душата ми бушува, мислите ми също. Но (с Ваше позволение) ще се опитам да го направя!”

15 август

„Признавам, че прочетох три-четири пъти писмото Ви. Такива писма трябва да се четат бавно, съсредоточено. Сайта на ‘Нова Магнаура’ също продължавам да препрочитам. Дори използвах някои застъпени там мнения в дискусиите на една международна литературна конференция във Виена, в която участвам с доклад за емигрантската литература (‘Das Paradox von Freiheit und Literatur’, Wien, 13-18 august, 2006).”

„Запознах се с идеите на Кръга и неговата дейност, така както те са отразени в сайта. За съжаление неотложни ангажименти не ми позволяват в момента да Ви дам едно по-ангажирано и по-аргументирано становище относно Вашето начинание. Като цяло то е положително, но едва ли бих могъл да бъда по-подробен и в бъдеще, тъй като това би означавало да ви изпратя текст от порядъка на 15-20 страници. Вероятно това би могло да стане в среща на четири очи с Вас или с други членове на Кръга. В най-близко бъдеще ще се опитам да отделя време за регистрация като евентуален бъдещ член на Вашия Кръг.”

„Ще се запозная подробно с изложението – с една договорка: това да стане след две-три седмици, поради обстоятелството, че тази вечер пътувам. Името само по себе си подсказва, че ще срещна нещо интересно...”

„Добър сайт, бързи връзки, максимално полезна информация без излишни картинки и шарении.”

„Според мен, една такава мисия: ‘да се избавяме от заблудите’, е изключително интересна... Възможна ли е?”

„Да, ето посетих сайта... Какво да ви кажа аз наистина не виждам нищо лошо в съществуването на един такъв кръг и хора, които да членуват в него или пък, както казвате, да провеждат активности от този характер... Аз обаче съм различно настроена по отношение на заблудите – твърдя, че всеки сам си ги създава и отново ‘собственоръчно’ ги развенчава... благодарение на своя личен опит, знания, а защо не и въжделения... Тъй или иначе световете на всички ни са различни, някои от тях се доближават, някои нямат общи допирни точки... Но това са си наши, собствени светове... И според мен, човек не може да подчини мисленето си, навиците и постъпките на всеобщата форма различна от заблужденията... каквото и да наричаме с тази дума... Защото, отново според мен, всеки от нас се ражда веднъж не по собствено желание не избира родителите си, начина на живот и така нататък... Но при второто му раждане тогава, когато има възможност да избере среда, приятели, изобщо целия път, по който би искал да извърви своя живот... при това повторно раждане човек приема или отхвърля дадени общоприети неща, постулати... Всеки от нас избира: кое е добро или зло за него самия... Защото всеки от нас има различни възгледи, чувствителност, светоусещане... Така че понятието ‘заблуди’ за мен е немислимо като такова... Моите заблуди се различават от Вашите, както и от тези на всички останали хора по света някъде вероятно съвпадат... но никой от нас не е Вездесъщ, за да може категорично да каже: ‘това е правилно това не е’... Оказва се, че най-големият човешки грях отнемането на живот... в някои от случаите може да бъде добро дело например, евтаназията... Така че... всичко е толкова лично и относително... Не знам дали е необходимо да се опитваме да вкараме нечие мислене или живот в нашите собствени измерения...”

Посетих Вашия сайт и се поразходих из него. Открих интересни за мен страници. (...) С риск кореспонденцията да се проточи досадно дълго ще кажа, че моето скромно мнение се отличава с непоклатимата увереност, че всяко човешко същество, независимо от пол, цвят на кожата, ръст, брой на мозъчните гънки и така нататък, е една неповторима вселена от клетки, чувства и воля, а това тутакси изключва всякаква класификация. Надявам се да ме разберете.”

„С интерес разгледах сайта и моето скромно мнение е, че е направен с много вкус и голямо желание от страна на доброволците, които са вложили своите идеи, труд, а вероятно и опит. (...) Впечатлиха ме както подредбата на сайта и включените анонси, така и използвания стил на изказ, в който е съчетано чувство за хумор, лека ирония, както и достъпен и едновременно с това литературен език.”

14 август

„За мен бе огромно удовлетворение да открия, че моите собствени виждания относно ролята на преподавателя са споделени и че ще мога да ги отстоявам още по-смело занапред.

Наистина съм заинтригувана и желая да стана член на Кръг ‘Нова Магнаура’, ако ме считате за достоен партньор. В следващите дни ще подам своята кандидатура през Вашия сайт, както и ще отделя повече време за по-дълбоко запознаване с Манифеста и дейностите на Кръга.

Благодаря Ви за споделянето на тази инициатива. Ще се опитам да открия точното си място и роля, за да можем да си бъдем взаимно полезни.”

„Отворих сайта на ‘Нова Магнаура’. Първо впечатление: увлекателно.”

„Посетих Вашия сайт и се поразходих из него. Открих интересни за мен страници.

„Здравейте. Сайтът е прекрасен (...). Интересувам се, мога ли да участвам с някакви публикации на теми: литература, театър, история, езикознание? Какви са условията за участие?

13 август

„Здравейте!
Разгледах с интерес http://www.newmagnaura.org и с настоящото писмо бих искал да Ви поздравя за добрата инициатива и приятната визия на сайта.”

12 август

„Благодаря за отправената ми покана. Посетих сайта и искам да споделя мнението си за него и инициативата, която той представя. Смятам, че вашата идея е много хубава и похвална, защото младите хора в България имат нужда да бъдат извадени от някои заблуждения. Пожелавам ви успех във вашето начинание!”

Според моето скромно лично мнение, заявените цели на ‘Нова Магнаура’ са добри, но тяхната категоричност изисква повече работа по формулиране на епистемологичната основа и стандарти за оценка на ‘заблудите’ и пресяването на ‘истината’. Моите опасения са, че категорично заявени цели с неясна епистемологична основа ще превърнат ‘Нова Магнаура’ повече в дискусионен, отколкото в образователен клуб.”

11 август

„Хмм.. интересна инициатива... Ще и обърна повече внимание (...).

Сега бих искал само да отправя една кратка бележка. Информацията в сайта е прекалено много и е представена в пълен вид, без да има синтезиран вариант. Такава информация е подходяща за вече съществуващите членове, но не и за новите посетители. Колко от тях биха отделили близо 30 минути, за да я прочетат? Моят съвет към вас е: да синтезирате идеите на кръга и да ги изведете на преден план. Така ще привлечете вниманието на повече хора, някои от които биха проявили по-задълбочен интерес в последствие.”

  9 август

„Разгледах сайта, признавам, не много подробно. Мисля, обаче, че целите му са доста идеалистични, даже утопични и неприложими за широк кръг от хора. А болшинството от хората обожават да бъдат заблуждавани. Освен това манипулацията е метод на държавната власт, дори и в най-демократичните държави.

За да не бъдат заблуждавани хората, трябва да бъдат забранени телевизията и вестниците, а това едва ли ще стане.

Колегата, с когото сме в един кабинет, ме попита веднъж дали съм се замисляла, защо едно време е имало вечеринки за литературни четения, а сега няма. Ами много просто – отговорих му аз – едно време не е имало телевизия и сериали, не е имало и реклами в сегашния им вид. Но да спрем рекламите, значи да сложим прът в колелата на икономиката и да се отречем от всички преимущества на съвременната цивилизация, включително и интернет. А как щяхте да ми пишете тогава?”

„Сайтът е интересен, направен е добре, а и нещата, които са публикувани вътре, са верни. Мисията, с която се е заел вашият Кръг, е похвална, но за съжаление, според мен, ще бъде безрезултатна. За да се възпитава поколение на морал и да се предпазва от заблуди (от които няма гаранция, че и хора от Кръга не страдат), е необходима цялостна промяна в образователната структура, семейството да се запази като институция, а не да се разпада с всеки изминал ден, необходимо е връщането към непреходните ценности, които също могат да доставят удоволствие, стига да имаш очи да видиш и сърце да усетиш – нещо, което мисля, че вашият Кръг няма как да свърши (може и да греша). Изобщо, какво значи да предпазваш хората от заблуждения?

Благодаря още веднъж, за мен бе удоволствие да прочета този сайт!

Желая успех!”

  8 август

„Заблуда би могла да бъде дори и самата заблуда! От друга страна, човекът е стадно животно и като такова лесно се заблуждава – било от другите, било от само себе си. Като характерен човешки недостатък, който спомага за заблудата, е наивността. Съвременното общество е свикнало да живее в заблуда, заблуда която се получава от медии, познати и приятели, която няма нищо общо с реалността, но е приета за реалност. Някои представители на човешкия вид се възползват от това и така изкарват прехраната си. Как биха могли те (без заблуда) да изпъкнат като водачи на стадото? На мен лично ми звучи като опит да се научи най-добрия приятел на човека – кучето – да разпознава цветовете на дъгата! (Кучетата са далтонисти по природа.)

Желая Ви успех!"

„Без спам моля, сеньор професор!”

„Не знам защо, но веднага след Вашето съобщение посетих сайта Ви. Бях доста изненадана. Не очаквах такъв грандиозен сайт, а нещо доста семпло и обикновено. Поздравявам Ви. Моята забележка е да откроите по някакъв начин смисъла на този сайт и Вашето братство – да бъде по ясно написано и за хора като мен, които, сблъсквайки се за първи път с него, да могат по-лесно да видят и разберат целите и намеренията Ви.
Поздрави”

„Сигурен съм, че Вашата идея е истинска и чиста и ще се радвам да помогна с нещо. По-добрите ми умения са в сферата на УЕБ-дизайн и УЕБ-програмиране.”

„...като човек, който се занимава с изкуство, гледах на сайта откъм художествената страна и бих казала, че дизайнът на главната страница е доста добър – особено що се отнася до графичния знак. Когато се пристъпи обаче към същинската част, нещата са малко сухи и скучни като визуално внушение.”

И така нататък, и така нататък – през отзиви като:

„Странна кауза, но нелишена от смисъл! Ще препоръчам сайта на приятели.”

„Благодаря, нямам нужда някой да ме предпазва от заблуждения. Но ще представя сайта на други...”

„Благодарност. Благородна кауза, вероятно ще печели все-повече привърженици.”

...

28 юли 2006

Публикуван е материалът на Илия Кожухаров под заглавие "Да съдим или да не съдим", в който се подлага на анализ статията на Даниел-бек Туленков "За правото на мюсюлманите на интифада в Европа".