Щом се отвори дума за мисионерство, хората си мислят за религия. И понякога за дипломация. Около нас обаче има и други мисионери - такива, които работят срещу заблудите. Нека споделим тук по нещо за тях. Нека ги доведем тук. 
Goto Thread: PreviousNext
Goto: Forum ListMessage ListNew TopicSearchLog In
Хора, тръгнали да търсят истината
Posted by: Ahmet TACEMEN (IP Logged)
Date: December 03, 2004 01:20AM

(БЪЛГАРИЯ НА БЪЛГАРИТЕ НО НА КОИ БЪЛГАРИ)

Първоначално тази статия носеше заглавието "По един коментар E-Mail". След това, по-късно взе заглавието "ХОРА ТРЪГНАЛИ ДА ТЪРСЯТ ИСТИНАТА" и зпочна с повода - коментар E-Mail:
“Изпратен от: Проф. Спас Т. Райкин, email: rila@ptd.net Добавен на: 31.8.2004
Тема: Българи, вразумете се!
Приятел ни обърна вниманието върху статия озаглавена "Българи, вразумете се!" Автор на статията е турски изселник от България, Ахмед Тачем. Ахмед се е заел да ни убеждава, че ние не сме нито българи, нито славяни - но чисти турци, и че трябва да се осъзнаем и като признаем истината да станем турци. Аргументите и стила му ни напомнят бележитата книга на Улрих Фон Хутен от 16 век, германски ренесанс писател - "Ship of Fools" - Кораб глупци.
Но това не е важно. Много нашенци често ни занимават с подобни глупости. След войните гърците събраха българите по селата, нарекоха ги славяно-гласни елини и им закачиха гръцки имена. Един местен грък преди години ми изповяда, че фамилното му име било Стойков, не Кехайас, както ми се представи. Гръцките власти свикали селяните на мегдана и на всекиго дали ново име. Баща му нарекли Кехайяс. На което аз му казах че няма по-българско име от Стойков. Сърбите пък нарекоха нашите южни-сърби и им промениха имената да звучат по-сръбски. По-късно титовци ги прекръстиха на Македонци. Преди много години водихме полемика с такива македонци които се силеха да ни доказват, че те и ние сме били потомци на Александър Велики.
Такива са балканските ни порядки. Та и теорията на Тачем тези дни.
То Тачем може да фантазира каквото си ще, но това е указание какво ще се случи с нас, българите, ако Турция по някакво стечение на обстоятелствата окупира България. Тогава мечтата на Ахмед Тачем ще се сбъдне, и виж, че нашите сложат фесове на главите си.
Проф. Спас Т. Райкин”.

Както се вижда в отзива си коментар Професор Райкин Спас. Д. изтъква написаната според него от автор “германски ренесанс писател” през 16 век английска ‘бележита’ книга “Ship of Fools"; която напомняла по стил и аргументи статията ми “Българи вразумете се”… Тук недоумения, не по моя вина, има много; но аз, основно недоумявам по две неща.
Първо недоумявам езика на отзива и второ защо професор Спас Д. Райкин, макар че иска да каже едно, въпреки желанието си, казва друго!... Примерно защо Професор Райкин нарича автора на тази книга “германски ренесанс писател”; а не “германски писател от ренесанса”?!... И тук по този повод се питам: “Аз ли не съм писал и говорил от петнадесет години на български, или езика на професор С. Д. Райкин се е променил за тези петнадесет години; или с българския език е станало нещо, което не бих пожелал никога да му се случи?!”…
Второ недоумявам; ако професор Райкин споменава тази книга поради заглавието и - “Кораб глупци”, за да нарече статията ми “Пълна с глупости”; то от сравнението което прави професор Райкин на споменатата книга, със статията ми, в края на краищата излиза, че той хвали статията ми. Ето професор Райкин казва, че аргументите и стилът на статията ми са напомняли ("Аргументите и стила му ни напомнят бележитата книга на Улрих Фон Хутен от 16 век, германски ренесанс писател"); аргументите и стила на тази тъй бележита, спомената от него, книга…
Този извод, от това сравнение на професор Райкин, приемам за комплимент. Защото професор Райкин; сравнявайки стила и аргументите от статията ми, с тия на “бележитата книга на Улрих Фон Хутен от 16 век” достига до извода, че те са на бележито или забележително ниво… Няма значение, че сравняваната книга е на нивото, на книга от 16 век. Достатъчно е, че е бележита и, че се помни от ренесанса, значи от тяхното възраждане на сам!... Защо птофесор Спас Райкин с това нопомняне за ренесанса на немците; да не предрича ренесанса, тоест в ъзраждането и на древните българи тюрци в България?!...
Няма значение и това, че заглавието на споменатата книга "Ship of Fools", че се е превеждало кат ‘Кораб глупци’... Професорът сигурно иска да каже с това, че и колкота да е аргументирана стилово една истина; невъзможно е да се убедят с нея цял ‘Кораб глупци’!...
Каква случайност, че всички на кораба се оказват глупци!... Изглежда, че тия ще да са, членове на някаква партия или клуб в който би членувал и професор С. Д. Райкин?!.. Жалко за знаменития кораб, ако е така, то непременно ще потъне!... Още по жалко за онзи умняк, който се качил на кораба, за да убеди в своята свята истина глупците! Но щом се е качил, и щом се качил на “Кораб с глупци” и той, ще да е глупак! Искам да кажа че аз по течение на обстоятелствата, после ще разберете какви обстоятелства, се оказах извън кораба. Сега да се върнем на думата. Кораба, "знаменит" правят глупците, защото името му идва от тях, значи идва от името на глупците: “Кораб глупци”, демек "Ship of Fools"!... Приятно потъване!... Хайде, бай бай!...
Сега разбрахте ли защо професор Райкин, ни е цитирал, тази странна книга?... ще да сте разбрали ама, друг път! Значи никога няма да разберете! За да разберете, няма и какво по-вече да се прави от това, което тук аз направих по това!... Такъв е стилът "професорски"! Плямпаш плямпаш и хората бъкел не разбрали от плямпането, си кавзат “Какъв 'професор'! За да го разбереш, трябва и ти да си учен като него!”...
И 'аз като него учен', тъй както съм ви разказал, така и съм го разбрал… Но още се питам, дали съм го разбрал правилно…

***
Професор Спас. Т. Райкин започва отзива си за статията ми с думите: "Приятел ни обърна вниманието върху статия озаглавена 'Българи, вразумете се!'. Автор на статията е турски изселник от България."… Ето така ме представя професорът на читателя, с което напомня на читателя, че като съучастник в изселването на “турците” от България, трябва да се солидаризира с него - господинчето другарче… Иначе защо ще да е това; ни в клин ни в ръкав "турски изселник от България"?!...
Значи не можеше ли, поне в самото начало, без "турски изселник"?!...Или задължително ли е, да се посочва още от самото начало; етническата и социална принадлежност на автора на резцензирвана статия, когато се знае, че това посочване ще да възбуди отрицателни асоциации?! Не можеше ли, когато няма желание да се каже нещо положително за статията, поне в началото на отзива за нея, да се избегне възбуждането на нежелани емоции?! Не можеше ли, авторът на критикуваната статия, в началото на отзива, вместо “турски изселник”; да се представи със своята учена титла, примерно като "Др. Ахмет Таджемен"?!...
Но тук целта на Професор Райкин е, да унижи автора на статията всячески. Той добре познава прийомите за фрапиране на читателя и безмилостно ги впуща в ход. Неговата цел е унижавайки автора на резцензирваната от него статия; колкото може, да я умаловажи пред очите на читателя. Тук Професор Райкин, в унисон със своето егоистично естество, забравя че по този начин ангажирва и читателя в съучастничество.
Защото нито аз, нито подобните на мен сме изселници и никой в света няма право да ни нарича ‘изселници’! Ний сме “прокудени”, ний сме "изгонени" от бащината мила стряха; значи ние сме “изселени”; а не “изселници”, или “изселили се”!... Или още по-точно, както ни нарича народът; ний сме бежанци. А"бежанец" означава; човек принуден да избяга от родните си места...
Ний сме признателни чеда на майка България!... В Б ългария всички знаят; па и дърво и камък знае; па и самият Аллах ни е свидетел, че ний, българите тюрци; никога не сме искали да се изселим от нашата скъпа татковина България. Ний; отритнати, заплювани и всячески унижавани в България; като цяло, всякога и при всякакви обстоятелства сме миллеели за нея и не сме давали прах да падне върху и...
Сакън, ти господин другарче професор, не ми говори "за турските шпиони" и за "турските терористи" между нас!… Всички добре знаем, че тези “турски терористи” и “турски шпиони” са патент на такива като тебе в България; а производител им е, наетата от вас, Българска Държавна Сигурност...!
Знам господин другарче Професор Райкин; че за подобните на теб "Турски изселник" означава "Поруган и изгонен", или меко казано в по-интимен ваш, свой кръг "Обезчестен и пратен по дяволите"!... Приемам, че всички тези обиди, вие нанасяте, за да потулите истините в статията "Българи вразумете се". Друго обяснение няма и не може да има...

***
Господинът другарче Професор Райкин; не е искрен както към автора на статията, така и към читателите. Таково му е тестото. Ето как той, нагло великодушно, по своята натура, се опитва да представи статията ми: "Ахмед се е заел да ни убеждава, че ние не сме нито българи, нито славяни - но чисти турци, и че трябва да се осъзнаем и като признаем истината да станем турци"… Каква наглост! Текста на статията е пред него, а какви нелепости бръщолеви за нея!.. Чудно ми е как нормален човек може да направи това!... Каква клевета!... Та къде има такива думи по статията ми?! Кълна се, че такава мисъл, такива думи; ни на сън, ни на яве, не са ми идвали на ум…
Такива като професор Райкин ни оклеветяваха и после въз основа на тази си клевета, ни осъждаха, или се саморазправяха с нас!... Саморазправите бяха всекидневие. В резултат на които хората умираха скоропостижно, като настъпени от животно мравки, там където ги завари коварно смъртта… Затворите и концлагерите се пълнеха с “турски шпиони” и с “турски агенти”... що мила младост се пропиля по тях… По този начин общественото мнение в България се настройваше против нас “турците” и турската държава… Сега професор Райкин, по стар навик използува същите прийоми, спрямо мен и турската държава…
Такива като професор Райкин, безсилни пред нашите истини, в миналото, жестоко ни клеветяха. Или още по-лошо, поднасяха в жертва на клеветата онези от нас, които бяха се кълняли, пред органите на Българската Държавна Сигурност, във вярност до смърт на Комунизма и на България; тях по Павлик Морозовски ги убеждаваха, че това е нужно на Комунизма и на България!...
Питам ви, братя българи, кой от вас по онова време; униформен или цивилен е умирал за България, вътре в страната или извън нея?!... Изправете се и застанете в положение ‘мирно’! Сега тържествено си спомнете, не безименните Павлик Морозовци поминали мърцина, а провъзгласения официално от Българското Великото Народно Събрание за “Герой на Народна Република България” в края на осемдесетте години, на някакъв си “Ахмед”, ако не ми лъже паметта от Айтоските села!... що се отнася до поминалите мърцина Павлик Морозовци; реабилитирането им посмъртно е дълг на Народното Събрание... Защото те биваха избивани за България...
Този професор лъже братя!... И лъже като дърт циганин, а не като професор; за срам и позор, и на циганите и на самите професори!.. Професорът лъже със цел, да уплаши читателите с турците!... Но в статията ми професорът, естествено не може да намери такъв материал. Разочарован тогава професор Райкин започва да измисля и лъже: “Ахмед се е заел да ни убеждава, че ние не сме нито българи, нито славяни - но чисти турци.”!...
Никъде по статията ми не се говори, че днешните тъй наречени и тъй названи българи… че са турци. По статията ми, само се повтаря истината, казана още на времето от славните ни възрожденски историци Блазюс Клайнер, Петър Богдан Бакши и Паисий Хилендарски. Именно според тях днешните българи са "славяни българи" или "българи славяни"; както ние сме “българи тюрци” или “тюрко българи”...!

***
Интересен е начина на боравяне, по темата в стила на Професор Райкин... По законите на логиката на лъжата и клеветата, с неговия манталитет на профан, той именно при манипулирането с темата, някъде трябва да противоречи на туй що казва. Хората за това казват че краката на лъжата са къси. И ето професор Райкин, когато преминава от една подтема на друга, окачествява статията ми като глупост, която не заслужава абсолютно никакво внимание. И допълва и подкрепя това си твърдение по инерция, с истина: "Но това не е важно. Много нашенци често ни занимават с подобни глупости."…
Значи “глупости” и то казано много пъти, от ‘мнозина нашенци’; макар ‘мнозината’ според професора са “глупци”!... Разбирате ли сега от къде иде “Кораб глупци ”?!… Ето ви истината!... Господин другарчето професор, макар че нарича въпросите повдигнати в статията ми "глупости"; иска да скрие факта, че много хора се интересуват сериозно от повдигнатите въпроси в нея. Което означава, че по тези въпроси хората, повече не искат да бъдат лъгани... Значи хората са тръгнали да търсят истината…
Интересен народ сме, господин другарче професор Райкин… Сигурен съм че сбъркваш пусулата, но не знам, все пак, дали си в състояние, да схванеш това дето говоря. Съмнява ме, че си изгубил и жилката. А да не си изгубил жилката, е много важно, по-важно е от тази на пусулата! Без нея, без жилката си просто нищо. Представяш ли си; русин, който не е русин; англичанин, който не е англичанин...?!…
Един българин от славния град Кула - Трънско, като директор на тамошното стопанско отделение Архитектура и Благустройство, в началото на 1989 година, напук на Трънските дюлгери, глави моята бригада, за недовършените строежи по града. Настани ни в харизаната вила на прочутия генерал Славчо Трънски, горе по баира над Кула. От време на време; или той идваше при мен, или аз отивах при него, като бригадир - строител и организатор на бригадата. Ходехме по обектите, по време на които, той ми разказваше исторически легенди за околностите на Кула. Това бяха легенди за български ханове и крепости. Разказвачът не одобряваше възродителния процес, даже казваше, че българите имат нужда от ново възраждане. Наблюдаваше ни с много любопицтво и с много очакване. Като видеше това, което очаква, значи общото по между ни, или онова което ни свързва, тържествувайки като малко дете се провикваше: “Жилката Ахмеде, жилката!”…
Тук му е мястото да призная, благодарение на това общо интуитивно чувство, на чувството-на обща жилка в мъдрите и силни и големи българи славяни; мнозина като мене, останахме живи, не бяхме предречени на вятъра...
През 1958 година като ученик в Кърджалийската гимназия “Христо Ботев”; написах в срочната си класна работа по Българска Литература, въпреки натрапващите се писания, че “Ботев не е никакъв интернационалист и комунист; а е само един отчаян патриот, който ме въвлича с безпримерния си романтизъм”... Не е интересно какво стана след това с мене. Интересното е, че по цяла България тогава започна де се говори, че Ботев е жив и че той продължава да хъшува някъде по Анадола...
Питам те, защо по Анадола, а не по Русия, господин другарче професор Райкин?!... Та това е легенда, по легендата можеше Ботев да хъшува и по Русия…
Защото по легендите всичко е така; както душата тегли; както жилката тегли…
Вай бе, моя първа любов Ботев, сега духът ти, да не хъшува по мен, по Анадола, далеч от Майка България?...
Такава е съдбата на любящите чеда на майка България; или да умнрат далеч от нея или да бъдат убити в нейното лоно... И двете са едно и също...

***
По нататък Професор Райкин свързва темата на статията ми, с шовинистическите политики на Гърция, Сърбия спрямо българите; с тази, на политиката на Турция. И на тази основа вижте този професор господин другар, как плаши народа: "То Тачем може да фантазира каквото си ще, но това е указание какво ще се случи с нас, българите, ако Турция по някакво стечение на обстоятелствата окупира България. Тогава мечтата на Ахмед Тачем ще се сбъдне, и виж, че нашите сложат фесове на главите си."… Хей ти, гого недоразвит, когато казваш, че ще ‘сложите фесове на главите си’, ти със целия ли си?!... Хей господин другарче професор Райкин, ти нещо ... добре ли си?!...
Какъв професор, а?!... Страшен като … чумата професор! Боже мой, в кое време на историята живее господинът другарче професор?! Аджаба кого, с кого плаши, относно фесовете?!... Ти, кого плашиш бе господин другарче … гаргите ли, дет се вика?! Та ние сме хора от Миленюма и не може тъй лесно да ни лъжеш и плашиш! Нима не си разбрал все още това?!...
Какви фесове, когато става дума за Турция?!... Та Република Турция, със своята текстилна и конфекционна промишленост, днес диктува съвременната мода по света… А що се отнася до историята; о ти неразумний и йурод господин другар професор; ти чувал ли си случката, със фесовете на гордите чорбаджии от град Елена?!...
По време на тъй наречената “освободителна война”; Еленски чорбаджии, барабар с попове, с кандила, с изправени хоругви, понекли да посрещнат тъй нарачените освободители, по древен наш бащински обичай; с хляб и сол. При срещата, старшият от руските генерали; въпреки светостта на хоругвите и кръста; жестоко унижил и обидил посрещачите. Той с шпага, демонстративно смъкнал феса на намиращия се най-близо до него, чорбаджия. И другите чорбаджии, дорде разберат що става, ги сполетяла същата участ.... На това, чорбаджиите така настръхнали, че генералите мигом се стреснали. Веднага наредили на ординарците си да сложат фесовете по главите на чорбаджиите. Значи след станалото, ординарците по заповед на генералите, вдигнали фесовете на чорбаджиите от прахта, почистили ги по ръкавите на шинелите си и с ъс страхопочитание ги подали на техните собственици…
Та ти господин другарче професор, копеле на тези руски генерали, за бога; днес, за какви фесове смееш да говориш?!... Та кой днес в България или по Турция носи фесове?! Кого, с какво плашиш?!...
Ако плашиш народа с потурчване; народът знае, че тия по Турция, не са нито сърби, нито гърци, па нито са руси… Питат Госпожа Мутавчиева, Турция дали тачи падналите по битките воини. Тя отговаря: “Не вярвам. Изобщо не вярвам. Те нямат дори свестни гробища, та камо ли паметници.(1)”. Абсолютна е права. За съжаление мога да изредя десетки горчиви примера по това твърдение… И тук по този повод да спомена нещо свято за паметника на жилката... Български воин, през време на войната вижда в торбата на убит вражески войник; закърпени, скътани дрехи, също като дрехите скътани в неговата торба от неговите близки... Чувството за близост топи не снега, а планините които разделят близките... Това е нашата жилава жилка!...
“Жилката Ахмеде, жилката!”…
Ненапразно още на времето си Йордан Йовков, бе предложен от Съюуза на Писателите на Турция за Нобеловата Премия...
Та така че, не можеш да плашиш народа с Туркия, господин другарче професор! Когато е на тясно; на народа, на нея и иде, на Туркия да и се подслони!... Спомняш ли на края на втората световна война, колко делегации отидоха от България, за да помолят Туркия, да окупира страната, преди русите?...

***
Що се отнася до политиката на днешна Турция по етническия въпрос, то се свежда до "Тьркийеджилик", тоест “патриотизъм”; което означава превързаност към страната, но не и към етността…! От това се вижда че Туркия от 700 години продължава да води една и съща етническа политика… Тази политика на Туркия в мирно време, в миналото; не е давало и косъм да падне от главите на днешните българи... Вижте, ето самата истина, която тук не я казвам аз: "Представи си един народ, който 500 години не е дал един сво син за войник, оставен е върху земята си със собствеността си, върху своя чифлик, както са го наричали. По това време турците тичат от Иран до Виена напред-назад и дават кървава жертва всяка година. Ние сме успели да съхраним своя жизнен материал.(2)".
В добавък още нещо по туй: ”Под османска власт всяко село е отговаряло на своите социални нужди по собствена инициатива, по собствен акъл. Трябва ни мост - построй си мост, трябва ти път - построй си път. Сами са издържали собствените си църкви, а по-късно и училища, читалища. Никой не ти пречи, каквото си направиш, то си е за тебе. И затова тогава мога да говоря за гражданско общество, то всъщонст е било по-скоро селско, но хората са го организирали. (3. Интервю на Коритаров с Вера Мутафчиева: Всеки Ден 22.06.2004). Прибавете към това и селските картини от “Пази боже, сляпо да прогледа” на Алеко Константинов!...
Турската власт закриляла българите прогонени от гърците и сърбите, от родните им места. Които българите подгонени от тях от родните им места, тръгвали да търсят свободни земи, в обширна Русия. Турската власт спирала изселването им по Русия, в турските земи, като ги заселявала по най плодородните места на Тракия, Делиормана и Добруджа…

***
Да не говорим за време размирно! Па ако проговорим, трябва да сложим ръка на сърцето си и да кажем, че ако нямаше Стрелча, нямаше да има и Батак… Ако нямаше кланетата на българите тюрци в Старозагорско, нямаше да има и кланетата на българите славяни там… За общите кланета са виновни еднакво Западът и Русия, но не и чедата на майка България...

***
Хей гиди господин другар професор Райкин, ти си коджа ми ти “професор” и като такъв, трябва да си разбрал, че времето на динозаврите мина!... Като всеки динозавр и ти си предречен на забвение. Тук целта на моята статия "Българи вразумете се!" е; ти и такива като тебе, потъвайки в бездната на забвението, да не завлечете и Татковина България със себе си! Защото България не е само на българите славяни, а е Б ългария и на българите тюрци.




Sorry, only registered users may post in this forum.
This forum powered by Phorum.